You are currently viewing Staracie się o dziecko? Zadbajcie o poziom D3.

Staracie się o dziecko? Zadbajcie o poziom D3.

Witamina D3 a płodność kobiet i mężczyzn.

Ten artykuł ma na celu uświadomienie Ci jak istotny jest odpowiedni poziom witaminy D3 w kontekście starania się o dziecko. Na końcu znajdziesz konkretny plan na to ja zadbać o odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie.

Polecam także przeczytać wcześniejszy wpis –> Wpływ diety i stylu życia na płodność kobiety i mężczyzny.

Witamina D3 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Dostarczana jest do naszego organizmu głównie poprzez ekspozycję ciała na słońce – a konkretniej wytwarza się w skórze pod wpływem promieni słonecznych UVB. W niewielkim stopniu jest także dostarczana z pożywienia. Jej źródła to: tran, tłuste ryby, jaja, wątróbka. Niestety praktycznie nie ma możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości tej witaminy za pomocą jedzenia.

Wpływ witaminy D3 na płodność.

 • Zbyt niski poziom witaminy D3 może zaburzać płodność kobiet i mężczyzn.
 • Odpowiedni poziom witaminy D3 korzystnie wpływa na utrzymanie odpowiedniej masy ciała, a odpowiednia masa ciała ma ogromy wpływ na płodność.
 • Od jej stężenia zależy ilość wapnia i fosforu w organizmie, która jest  istotna podczas zapłodnienia.
 • U par z niski poziomem witaminy d3 – zarówno u kobiet jak i mężczyzn obserwuje się zwiększoną liczbę wczesnych poronień.

Witamina D3 u kobiet.

 •  Jest potrzebna do syntezy hormonów, które biorą udział w procesie owulacji.
 • Reguluje aktywność genu, który działa na rozwój macicy, jej śluzówki oraz wpływa na zdolność macicy do implantacji zarodka.
 • Przynosi korzyści dla kobiet cierpiących na endometriozę, insulinooporność i PCOS.
 • W badaniach wykazano, że każde zwiększenie stężenie 25(OH)D w jajniku o 1ng/ml zwiększało szansę utrzymania ciąży o 7 %.

Witamina D3 u mężczyzn.

 • Ma działanie przeciwzapalne, więc korzystnie wpływa na choroby sercowo naczyniowe, cukrzycę i nadciśnienie. Odpowiedni poziom witaminy D3 ma pozytywny wpływ na sztywność tętnic, hamuje proces zapalny (spadek CRP).  Wymienione choroby sprzyjają zaburzeniom erekcji, dlatego poprzez działanie poprawiające stan zdrowia, poprawia się płodność.
 • Wpływa na stężenie testosteronu, ilość i ruchliwość plemników.
 • Receptory tej witaminy znajdują się w jądrach i innych narządach rozrodczych mężczyzny – czyli prościej mówiąc narządy męskie potrzebują tej witaminy aby sprawnie działać.
 • Działa antyoksydacyjnie – chroni plemniki przed tzw. stresem oksydacyjnym, który je uszkadza.
 • Wpływ witaminy na aktywność akrozyny – enzymu, który umożliwia plemnikowi sprawne transport przez warstwę otaczającą komórkę jajową – co jest niezbędne do zapłodnienia.

Absolutnie nie musisz starać się tych wszystkich informacji zapamiętywać ;). Napisałam je po to abyś sobie uświadomił dlaczego ta witamina jest tak ważna.

Najważniejsze są poniższe praktyczne wskazówki.

 • Oznacz poziom witaminy D3 w krwi – pójdź do punktu pobrań i poproś o oznaczenie 25(OH)D. Koszt w zależności od labolatorium to około 40-70 zł
 • Z wynikiem udaj się do dobrego lekarza, który ustali dawkę suplementacyjną witaminy D3. Najlepiej wybierać witaminę D3 w formie leku np. dostępny w aptece bez recepty Vigantol.
 • Dla osób, które się na badania krwi i do lekarza nie wybiorą w najbliższym czasie z różnych przyczyn polecam suplementację zgodną z rekomendacjami – w okresie jesienno zimowym od 2000 IU do 4000 IU/ dziennie.
 • Namawiam jednak oznaczyć poziom z krwi i skonsultować wyniki z dobrym lekarzem, który dobierze zindywidualizowaną dawkę do wyniku z krwi, weźmie pod uwagę Twój styl życia itp. Jeśli jesteś osobą pracującą w zamkniętym pomieszczeniu w lecie, to być może suplementacja będzie wskazana także w okresie wiosenno letnim. Na syntezę witaminy D3 mają wpływ różne inne czynniki takie jak wiek, waga, stan zdrowia – lekarz powinien to wziąć po uwagę gdy będzie ustalał dawkę.
 • W okresie letnim staraj się wystawiać na promienie słoneczne przez minimum 15 minut dziennie, większość ciała powinna być odkryta.

Witamina D3 po zapłodnieniu ma nadal ogromny wpływ na przebieg ciąży, rozwój dziecka oraz zdrowie matki.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego tematu zapraszam do kontaktu.

Polecam gotowe diety dostępne w sklepie online. Jadłospisy są oparte o zalecenia najzdrowszej diety Świata – DIETY ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ. Zdrowa dieta ma nieoceniony wpływ na płodność.

Chcesz zdrowo zacząć dzień? Pobierz bezpłatny poradnik „Jak przygotować dobre śniadanie”.

Pozdrawiam,

Ola

Wpływ D3 na płodność jest bardzo duży. Starasz się o dziecko - sprawdź koniecznie.